INNE KREWETKI Z REJONU SULAWESI

INNE KREWETKI Z REJONU SULAWESI

Caridina Spinata

Pochodzenie: Indonezja, Sulawesi, Towuti jeziora i Matano jezioro (patrz mapa [1] i [2] )

Carte Caridina spinata

Specyfikacje wody:

 • pH: 7,6 do 8,3
 • GH: 2 do 7
 • Temperatura 27 do 29 ° C

Rozmiar:

 • Samiec: 2 cm
 • samica: 2,2 cm

 Opis: Charakterystyczny kształt krewetek należących do rodzaju Caridina, część gębowa jest długa, lekko zakrzywiona i bardzo kolczasta.  Caridina spinata jest bardzo nieśmiałą krewetką, wyróżniająca się pięknym ubarwieniem. Barwa jest zmienna w zależności od gatunku, począwszy od głębokiego burgunda na pomarańczowo-czerwony. Tułów posiada kilka pomarańczowych punktów i kilka żółtych cienkich pasków na poziomie skrzyżowania z jamy brzusznej i krawędzi trzeciego, piątego i szóstego segmentu brzucha. Obecność i intensywność tych punktów jest zmienna w zależności od danej krewetki.

Niemal całe jej ciało jest zabarwione na purpurowo w różnych odcieniach czerwonego wina.

To połączenie soczystej żółci z karmazynową czerwienią jest unikalne pośród krewetek Sulawesi.

Zachowanie: Doskonały gatunek stadny, absolutnie musi żyć w grupach 6 osobników tego samego gatunku, nie mniej. Krewetka ta jest stosunkowo nieśmiała i czujna.Zawsze szuka schronienia między skałami. Na żer wychodzi przeważnie po zmroku.

Karmienie, nawyki: Te ,które ja posiadam żywią się zarówno pokarmem suchym jak i zjadają glony potrastąjące skały..

Dismorphism seksualny: Samice są nieco większe od samców.

Rozmnażanie : .Do dziś nie ma informacji dotyczących sposobu rozmnażania w/w  krewetki. Jaja są stosunkowo duże: około 0,70 – 0,77 mm,praktycznie niewidoczne pod pancerzem samicy.

img_0037

img_0009

img_0002sulawesi-i-024img_0037

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

Caridina serriatirostris „Ninja”

POCHODZENIE:
Indie, Indonezja
WIELKOŚĆ:
2,5-3,5cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne aczkolwiek płochliwe. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.
Po zastosowaniu preparatów klarujących wodę które zlepiają cząstki nieczystości krewetki się chowają i spędzają czas na czyszczeniu odnóży za pośrednictwem których pobierają pokarm. Należy zatem całkowicie wykluczyć takie preparaty z użycia w krewetkarium.
DYMORFIZM:
Samice są mniejsze od samców.
TEMPERATURA:
22-28*C. Temperatura 28*C nie powinna być przekraczana ponieważ grozi  to przegrzaniem zwierząt. Za optymalną uważa się temperaturę 22-25*C
WODA:
pH 6,5-7,5. Woda miękka do twardej jest tolerowana. Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Zalecane a jest silna filtracja wody.
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina.  Należy dokarmiać larwami owadów, owocami  warzywami.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia. Samiec kopuluje z samicą dosiadając ją i poruszając się w takiej pozie jakiś czas. Za pomocą odnóży samiec  umieszcza nasienie za pomocą odnóży pławnych.  Zwykle podmiana wody na chłodniejszą stymuluje krewetki do rozrodu.
Młode odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. W jednym zbiorniku nie należy trzymać z innymi gatunkami ponieważ mogą się krzyżować.
Samica nosi do 50-100 sztuk jaj przez około 6 tygodni.  Młode wymagają słonawej wody do dalszego rozwoju.
OPIS:
Posiadają  bardzo zmienne ubarwienie dzięki czemu zapracowały na swoją nazwę.  Kolorystyka krewetek może zmieniać się z czerwonego na brązowy, niebieski, fiolet do czarnego.
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 15 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika.
Występuje pod nazwami:  Caridina serriatirostris „Ninja”,  Caridina Hone. Wykorzytano materiały opisowe gatunku zawarte z portalu akwarium.info pl.

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

onę lub bloga na WordPress.com

CARIDINA GLAUBRECHTI krewetka RED ORCHID SULAWESI

Siedlisko:

C. glaubrechti zasiedla twarde podłoża (skały i drewno), szczególnie preferuje mniejsze skały w płytkiej wodzie. Jest krewetką o spokojnym usposobieniu. Znaleźć ją można  na głębokościach większych niż 3 m, w miejscach gdzie znajdują się skały. W naturalnym środowisku zamieszkuje jedynie  zachodnią część  jeziora Towuti.

Rozmiar:

Osiąga rozmiar 20 – 25 mm

Wygląd:

C. glaubrechti w naturze jest przede wszystkim brązowa lub czerwona, z białymi plamami i kropkami  na całym całym ciele. Spotykane są również osobniki o barwie jasnej. Kolor staje się mniej intensywny gdy krewetki jest zestresowane. Pancerz jest szczupły,wydłużony . Posiada poprzeczny biały pas, który widoczny jest w tylnej części odwłoka. Czółki są przezroczyste lub częściowo brązowe. jaja tego gatunku są przezroczyste lub częściowo brązowe. Nazwa krewetki pochodzi od nazwiska Matthiasa Glaubrechta, który jest prekursorem badań nad endemicznymi krewetkami z Sulawesi.

Zachowanie:

Krewetka raczej spokojnego usposobienia. Z powodzeniem  żyje w sąsiedztwie takich krewetek jak: Caridina spinata, CaridinaCardinale,Caridina strata.

Parametry hodowlane:

Temperatura wody: 25 ° C – 29 ° C

Przewodowość: 300 uS

pH: 7,8 – 8,8

GH – Około 7

KH – 3

Z przestudiowanych przeze mnie opracować niemieckich wynika, że jest to krewetka polecana do hodowli dla bardziej doświadczonych akwarystów.

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

 

Caridina cf.spongicola (Harlequin Shrimp)

 

Krewetka ta również pochodzi z Sulawesi. Pięknie ubarwiona, co widoczne jest na zamieszczonych poniżej zdjęciach. Chociaż w rzeczywistości wygląda jeszcze piękniej. Jedna z najmniejszych krewetek z jezior Sulawesi jaka została odkryta. Jest bardzo nieufna,chowa się pomiędzy skałami.

Środowisko

Pochodzi podobnie tak jak Caridina sp. „Cardinal” z jezior Sulawesi. Z posiadanych informacji wiem, że w naturalnych warunkach żyje w symbiozie  z gąbkami słodkowodnymi, które są jej pokarmem. Działają one przeczyszczająco na układ pokarmowy  krewetki. W niewoli żyją bez nich i ładnie się wybarwiają.

Parametry wody

Tak jak z wszystkimi krewetkami z jezior Sulawesi zaleca się aby trzymać je w temperaturze 27-29 st. C.
Niższa temperatura może spowodować śmierć krewetek.
Zaleca się również trzymanie ich w twardej wodzie o ph od 7,5-8. , 280-300 Us, kh 5-6
Większość hodowców trzyma te krewetki w wodzie o Ph 8 w której czują się świetnie.

Rozmnażanie

Do rozrodu nie potrzebują słonej wody, również rozmnażają się w słodkiej. Nie występuje tutaj żadne stadium larwne. Dorosła samica nosi jajeczka dotąd aż nie wyklują się z nich młode krewetki które są malutką kopia rodziców.

Podobno krewetka bardzo ciężka do rozmnożenia w warunkach akwarystycznych.
Samica nosi około 10-15 jajek przez około 20-30 dni. Młode od razu po wykluciu mają takie samo ubarwienie jak dorosła krewetka. Tempo wzrostu młodych jest dosyć szybkie.

Zachowanie

Jak już wcześniej wspomniałem krewetki te są bardzo nieśmiałe i nieufne. Może potrwać to dosyć długo aż zaczną wychodzić i się nam pokazywać. Jeżeli kreweta stwierdzi że jest bezpieczna i nie ma zagrożenia ze strony żadnych innych drapieżników coraz częściej będzie wychodzić ze swojej kryjówki. Ważne są też parametry wody. Musimy pamiętać że bardzo lubią wodę czystą. Można z całą stanowczością napisać, że są to pedantki jeżeli chodzi o czystość wody w akwarium. Wystarczy lekkie zanieczyszczenie, zmiana parametrów wody a już są widoczne zgony.
Jeżeli w akwarium nie ma żadnych innych stworzeń które mogą zagrażać tym krewetkom a one dalej się ukrywają najprawdopodobniej jest to spowodowane trzymaniem ich w złych warunkach.

Pokarm

Krewetki te najlepiej karmić raz dziennie i to w małych ilościach, takich aby zdążyły wszystko zjeść do 2-3 godzin maximum. Nie należy ich przekarmiać ponieważ przekarmienie jest główną przyczyną śmierci w tym gatunku. Caridina cf. Spongicola w swoim naturalnym środowisku jest padlinożercą (tak jak większość krewetek) więc ucieszy się z wszystkiego co złapie lub upoluje.
Wskazane pomiędzy karmieniami zastosowanie dwudniowej przerwy, pozwoli to na oczyszczenie ich układu pokarmowego.
Tworząc ten artykuł  wzorowałem się na opracowaniach obcojęzycznych zamieszczonych w internecie. W Polsce gatunek krewetki mało znany i nie ma szerszych opracowań poświęconych ich hodowli.

 

 

13 responses to “INNE KREWETKI Z REJONU SULAWESI”

 1. HARLEQUIN pisze:

  Co do rozmnażania spinat to nie do końca rozumiem opisu że nic nie wiadomo na temat rozmnażania spinat?, ja mam spinaty i się mnożą, normalnie samiec ściga samice jak ta dojrzeje i ja zapładnia, kardynałków nie polecam do mam hybryde kardynałka z spinata, kardynałek lepiej samego trzymać o to dowód https://www.youtube.com/watch?v=aWagewhwoss . A jak już się tak chwale to caridina tigri, harlequin, red orchidea też się krzyżuje z kardynałkiem. ale dowodów nie mam w postaci młodych bo mi padły one :).
  Ale caridine trigri i red orchidea miałem po jednej sztuce i jaja miały a samca nie było wiec wnioskuje że kardynałek popędliwiec je dopadł 🙂

  • Sulawesi pisze:

   Bardzo dziękuję za dokonanie wpisu oraz zainteresowanie się moją witryną poświęconą krewetkom z rejonu Sulawesi. Otóż jeżeli chodzi o rozmnażanie spinat to do chwili obecnej był to dla mnie temat nieosiągalny. Przejrzałem wiele polskich witryn internetowych i brak jest w tym temacie jakichkolwiek informacji dotyczących tego zagadnienia. Jest Pan pierwszy i chyba narazie jedynym hodowcą, który publicznie napisał, że hoduje spinaty i je rozmnaża. Nie wiem czy inni boją się konkurencji, czy mają jakiś złoty środek lub metody ich rozmnażania i nie chcą ich ujawnić. To było powodem wpisu w charakterystyce tych krewetek. Posiadam stadko 10 spinat i od ponad pół roku dosłownie nic, brak jakiegokolwiek zainteresowania ze strony samców, samicami. O krzyżowaniu się kardynałków ze spinatami słyszałem, mam nawet filmik co z takiej krzyżówki powstaje. Słyszałem nawet od jednego hodowcy, że skutecznym sposobem pobudzenia spinat do rozmnażania jest trzymanie ich z kardynałkami. W momencie jak spinaty zaczynają gody należy je odsadzić od kardynałków. Obecnie oprócz kardynałków i spinat posiadam ninja bee oraz red orchid. Te pierwsze mnożą się w niesamowitym tempie, natomiast red orchid mam od niedawna i czekam na efekty.

  • Sulawesi pisze:

   Przyzna Pan jednak P. Pawle, że hybryda kardynałka ze spinatą jest urocza. Osobiście chciałbym mieć kilka takich hybryd w swojej hodowli. Oczywiście jako ciekawostkę wyselekcjonowaną i trzymaną w odrębnym baniaku.

   • HARLEQUIN pisze:

    oczywiście te cytrynowe łapki są rozbrajające, cechy to ma po spinacie bo się bardzo boi i trudno je zobaczyć hybrydki mam tylko dwie i trzymam ze spinatami, ale nie widzę wśród młodych nowych pokoleń hybryd, pewnie jest bez płodna ale brakuje samicy lub samca kardynała. Ja o rozmnażaniu spinat to kiedyś na rosyjskiej stronie znalazłem i przez translatora tłumaczona nie dokładnie odpowiada o wszystkim, ale spinaty pisze że 2,5-3cm i muszę się zgodzić ponieważ samice jak z jajami mi padały to jajka oddzielałem od martwej samicy i mierzyłem samiczki to tak 2,8cm (3cm nie), a jajek 29szt, co ciekawe kardynałka jak padła z jajami to miała 2,2cm(duża) i jaj 28szt , a mniejsza samiczka 1,8cm miała 17szt jaj. Ciekawe to w inkubatorze amatorskim przeżyło mi tylko jedno młode :). musze kupić profesjonalny inkubator .
    harleqiuna miałem też małe 1szt od dzikusa ale padła i samica i młode, striaty tez padły, red orchidea i caridina tigri(ale ona ładna). a to za sprawa głupoty bo filtr podłączyłem kubełkowy do 54l(bo jak pisałem w innym komentarzu za słaba była tam filtracja), i wycisnołem gąbkę aby zaszczepić nowy filt, mimo że stary chodził z nim to krewetki padały jak muszki. oj ja nie mądry hehe. Teraz to już mam tyle porażek za Sobą że mogę drugi raz podchodzić do tematu :).
    Mam pytanie gdzie można kupić red orchidea z hodowli? lub inne krewetki z sulawesi ma Pan jakieś dobre źródło?

    • Sulawesi pisze:

     Moje red orchidea niestety są sprowadzane i dlatego mam problemy z ich rozmnożeniem. Na facebooku odezwała się kobieta, która je hodowała ale niestety na pytanie: czy rozmnożyła, milczy.Z moją hodowlą również nie było lekko. Wszystkie materiały zbierałem z zagranicznych for. Tłumaczenie zajmowało trochę czasu. Zmieniałem trzykrotnie aranżację krewetkarium. Jednak co by to nie było osiągnąłem sukces a obecnie pomagam innym. Nie robię tajemnicy ze swojej hodowli, nie jest to temat tabu.

     • HARLEQUIN pisze:

      Racja łatwo to z nimi nie jest, pokory uczą te krewetki z sulawesi, a dobrzy hodowcy krewetek co brali ode mnie kardynały to im już padły, ja za darmo rady dawałem ale oni ich nie potrzebowali, cóż więc ” jak szklanka jest pełna, to do niej nic już nie wlejesz ” hehe. Tak warto się dzielić i pisać o porażkach i sukcesach. Ja Swoją wiedze to raczej od rosyjskich hodowców, oni mają też fajne opisy i sukcesy hodowlane. Też trzeba tłumaczyć ale to translatorem robię :). No i wiedzę od Ciebie czerpię, od hodowców mimo że sam ma je od 2lat 🙂 nigdy wiedzy za dużo o krewetkach.

      Co do caridiny glaubrechti to miałem jedną(chyba pisałem o tym) i kardynałek ją dopadł red orichidea powinna być sama na pewno bez kardynałków. Tak jak harlequin, spinata, striata itp. kardynałek udowodnił swoją płodność :).
      Szkoda że ta dziewczyna nie pochwaliła się czy są młode red orchdejki, mój znajomy rozmnożył je i harleqiny ale dużo pracy miał na wakacjach i mu padło wszystko więc przy krewetkach z sulawesi nie ma zmiłuj trzeba dbać o nie hehe 🙂

  • Sulawesi pisze:

   Bardzo podobają mi się filmy o Pana krewetkach. I nareszcie spotkałem kogoś kto hoduje inne odmiany krewetek z rejonu Sulawesi. Może nauczę się czegoś nowego?

 2. HARLEQUIN pisze:

  właśnie inkubuje jaja spinaty bo padła a nosiła jajka https://www.youtube.com/watch?v=rTlo5JsHlJ0&feature=youtu.be

 3. manicure pisze:

  It’s an remarkable article for all the web visitors; they will get benefit from it I am sure.

 4. manicure pisze:

  Greetings! Very useful advice in this particular post!
  It’s the little changes that produce the largest changes.
  Thanks for sharing!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *