Mity hodowli Caridina Dennerli a pratyka

Mity hodowli Caridina Dennerli a pratyka

Celem mojej witryny jak sam tytuł na to wskazuje jest nie tylko ukazanie piękna krewetek Caridina Dennerli,warunków ich życia ale również obalenie mitów dotyczących ich hodowli. Minął już dość długi okres mojej przygody z tą odmianą krewetek. Nasunęły mi się pewne spostrzeżenia oparte na moim doświadczeniu, którymi obecnie z Wami się podzielę:

1. TWIERDZENIE,ŻE OBECNOŚĆ ROŚLIN W KREWETKARIUM ZNISZCZY HODOWLĘ KARDYNAŁKÓW.

Nic bardziej mylnego. W moim krewetkarium rosną bucki, paprocie. Nie stwierdzam aby ich obecność miała drastyczne oddziaływanie na rozród krewetek. Populacja moich krewetek wzrasta,maluchy wyrastają na piękne okazy, duża liczba samic z jajkami.

2. OBECNOŚĆ ŚLIMAKÓW POWODUJE ZANIK POŻYWIENIA DLA KREWETEK. SKUTEK- KREWETKI GINĄ Z GŁODU.

Nieprawda. Naliczyłem u siebie łącznie ok.60 ślimaków tylomelanii, Brothii i nic się nie dzieje. Roślinki całe, okrzemka i glonów na skałach wystarczy dla wszystkich. Warunek takiego stanu to odpowiednie oświetlenie,krzemiany w płynie i nie ma potrzeby likwidacji ślimaków. Zwłaszcza,że te ostatnie żyją w symbiozie z krewetkami. Napiszę więcej ich odchody zawierają związki,które pobudzają krewetki do rozmnażania.

3. WYPŁAWKI

Szczerze? Nie wiem co to wypławki w moim krewetkarium. Metoda? Ślimaki Helenki. I nie boję się że mi zlikwidują młode inne ślimaki. To jest przyroda,słabsze jednostki muszą ginąć. Jednak tam gdzie są Helenki nie ma wypławków. zaraz padnie ze strony Państwa stwierdzenie: przecież helenki zjadają młode krewetek. To jest przyroda, natura. I jak w każdym dużym zbiorniku ktoś kogoś zjada. Dzięki temu jest zachowana naturalnie równowaga biologiczna. Oczywiście w baniaku o poj. 30 litrów należy uważać aby Helenki się nie rozmnożyły. Niestety zastosowanie na wypławki chemii w postaci No Planaria całkowicie zniszczy naszych pupili. Pozostają jedynie pułapki biologiczne.

4. W TEMPERATURZE PONIŻEJ 25 STOPNI KREWETKI GINĄ.

Nic bardziej fałszywego. Świadczy o tym ostatni transport moich pupili do Irlandii. Zimne noce, kurier jechał samochodem. Temp.wody po dostarczeniu do Irlandii 21 st.C.Czas dojazdu 6 dni od chwili wysłania. Padły tylko 3 krewetki,to kropla w morzu. Reszta dotarła żywa.

5. KREWETKI ŻYWIĄ SIĘ TYLKO GLONAMI I OKRZEMKIEM ZNALEZIONYMI NA SKAŁACH.

Szczerze,moje jedzą wszystko,pokarm suchy,parzony, bób,groszek. Tylko trzeba poświęcić trochę cennego czasu i je do tego przyzwyczaić. . Nauczyć tego,że istnieje nie tylko okrzemek ale i inne wartościowe pokarmy. I nie jest tak,że one np.siedzą na liście pokrzywy i jak to ktoś kiedyś mi napisał: tupią łapami ale nie jedzą. Od samego tupania liść nie znika.ja np. wykorzystałem stadko Sakur, które szły do suchego pokarmu a za nimi wędrowały moje kardynałki. Obecnie nie mam z tym najmniejszego problemu, kardynałki jedzą wszystko.

5 responses to “Mity hodowli Caridina Dennerli a pratyka”

 1. HARLEQUIN pisze:

  Bardzo wartościowy opis, interesuje Mnie szczególnie ta kwestia odchodów a rozmnazania krewetek, proszę o rozwinięcie tematu :), mam te krewetki od 2 lat i słyszałem o odchodach ślimaków że je odżywiają ale zawsze myślałem że tu chodzi o bakterie jelitowe w kale od ślimaków , a krewetka je zjada, chodź wiadomo że bakterie pro-biotyczne produkują dużo witamin itp. może coś w tym jest.

  • Sulawesi pisze:

   W trakcie obserwacji swojej hodowli widziałem często jak kardynałki dosłownie jak stado komarów obsiadają ślimaki tylomelanie i czyszczą im zarówno odwłoki jak i skorupy. Z niemieckich wpisów w internecie posiadam informacje, że żywią się one odchodami tych ślimaków. Mogę jednak z całą stanowczością napisać, że w okresie jak nie miałem w krewetkarium slimaków kardynałki owszem rozmnażały się ale nie z taką energią jak od chwili zasiedlenia baniaka ślimakami. I nie wiem czy popęd do rozmnażania spowodowany jest spożywaniem jak Pan wspomniał odchodów wraz z bakteriami jelitowymi. Napewno coś w tym jest skoro liczba krewetek od momentu wpuszczenia 10 tylomelani znacznie wzrosła. jednak żeby to potwierdzić musiałbym mieć sprzęt specjalistyczny, którym można zbadać skład odchodów ślimaków. Oczywiście na odwiedzanych polskich forach nie jest nic na ten temat napisane. Spotkałem się jedynie z ostrzeżeniami, typu co robisz!!!! będziesz żałował, ślimakami skasujesz całą hodowlę kardynałków!!! itd. Owszem zgadzam się z moimi przedmówcami, że zbyt duża ilość ślimaków spowoduje w małym akwarium zanik okrzemka oraz glonów i doprowadzi do śmierci głodowej kardynałków. Jest to jednak wykluczone a baniaku 240 litrowym lub takim, który posiada mój kolega z Gliwic 450 litrowym. Ponadto moje kardynałki śmiało jedzą suchy pokarm, więc nawet jeżeli tylomelanie zjedzą wszystko ze skał jest jeszcze drugi wariant dla przeżycia krewetek.

   • HARLEQUIN pisze:

    dziękuje za odpowiedz, ja w 25l w boyu miałem 120szt kardynałka z 19szt kupionych i były tam ślimaki ale zatoczki za dużo krewetek było i zaczeły Mi padać to sprzedawałem bo nie było innego akwarium na nadwyżkę(prawdę mówiąc nie spodziewałem się że tak szybko się rozmnożą) ich potem w 54l akwarium założyłem, ale tam słabo się mnożyły, okazało się że filtracja nie wyrabiała bo tam już były tylomelanie karmiłem pomidorami hehe i sam Sobie winny jestem, znów krewetki padały,, to wróciły do 25l i kupiłem spinaty 10szt i razem tak Sobie żyły plus tylomlanie. Potem się urodziły hybrydy kardynała ze spinata no to rodzieliłem je, w akwariach 118l spinaty i kardynały są osobno ale, że ostatnie 3miechy miałem taki młyn bo zakładałem sklep to zaniedbałem kardynałki i spinaty w tym nowym akwarium i no3 kolo 50 było wiec wiadomo kardynały znów przetrzebiło a spinaty o dziwo Mniej może są mniej wrażliwe na związki azotowe. A Czy kolega mierzy N03?

 2. manicure pisze:

  Amazing issues here. I’m very satisfied to see your post.
  Thanks a lot and I’m looking ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 3. manicure pisze:

  I am no longer sure the place you’re getting your information, but
  great topic. I needs to spend some time finding out much more or working
  out more. Thank you for magnificent information I was searching for this information for my mission.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *